Telefon: +90 (312) 354 6422 | E-posta: [email protected]

Madoors Mantar Bariyer Sistemleri Madoors Geçiş Otomasyon Sistemleri

Gabion Kumkoy Bariyer Nedir?

Gabion veya Patlama Engel Duvarı olarak da adlandırılan Madoors Kumkoy Bariyeri (kum duvar, kum engel, akordiyon engel) sellere karşı veya güvenlik maksatlı kullanılabilen modern bariyer sistemleridir. Katlanabilir tel örgü konteynırlardan oluşan bariyerler patlayıcı maddelere veya silahlı saldırılara karşı etkindir.

Güvenlik Amaçlı Kumkoy Bariyer Kullanımı

Madoors Kumkoy Bariyer Sistemleri ilk kullanım alanı güvenlik amaçlıdır. Özellikle düşük maliyet (ucuz) ile kesin çözüm isteyen müşteriler tarafından tercih edilmektedir. Hemen her bölgeye ve her türlü koşulda hızlı bir şekilde kurulabilir. Kurşun, roketatar ve bombalı araç ile yapılabilecek saldırılara karşı özellikle etkindir. Beton bloklara göre güvenlik bakımından daha dayanıklıdır çünkü hesco bariyer sistemleri patlama esnasında çevreye beton bloklar gibi beton parçaları dağıtmaz, şaraplen oluşturmaz. Etrafa yalnızca kum parçaçıkları dağılır, patlamanın tüm etkisi bariyer sistemi tarafından absorbe edilir. Silahlı saldırılarda ise mermiler kum içinde kalır.

Sel Bariyeri Kumkoy Bariyer Kullanımı

Bir bölgede toprağı belirli bir süre için tamamen veya kısmen su altında bırakan; ani, büyük ve düzensiz su akıntılarına Sel denir. Bir akarsu veya deniz, göl gibi büyük su kitleleri kimi zaman fazlasıyla suyla yüklenir. Bunun sonucunda taşarak yatağından çıkar ve "sel" adı verilen bir doğal felakete neden olur. Sürekli yağan yağmurdan veya eriyen kardan oluşan, geçtiği yerlere zarar veren taşkın sudur.

Tüm dünyada Kumkoy (hesko) bariyerin diğer bir yaygın kullanım alanı ise sel ve taşkınlara karşı emniyet amaçlıdır. Bariyerin birbirine kenetli akordiyon yapısı ile birlikte içideki kumun ağırlığı onu sağlam ve yıkılmaz bir engel haline getirmektedir.

Kumkoy Bariyerin Avantajları

Akordiyon engel sistemi olarak da adlandırılan Kumkoy (Hesko) bariyer;

  1. Diğer engel sistemlerine nazaran daha ucuza temin edilebilir,
  2. Hızlı kurulur ve hemen kullanıma hazır hale getirilebilir,
  3. Kısa zaman içerisinde güvenlik altına alınması gerekli olan helikopter iniş pistleri, havaalanı çevre güvenliği, askeri/sivil nizamiye bölgeleri, emniyet girişleri, barajlar, santrallar vb. bölgelerde güvenlik duvarı olarak kullanılabilir,
  4. Kum bariyerler akordiyon tipte ve modüler olması nedeniyle bu sistemlerin taşınması ve sevkiyatı kolaydır,
  5. Yerleştirileceği bölgede kumkoy (hesko) bariyer açılarak içerisi kum vb. malzeme ile doldurulur ve güvenlik/koruma duvarı oluşturulur.

Kumkoy Bariyer Alırken Nelere Dikkat Edilmeli?

Kumkoy Bariyer'i oluşturan üç önemli kısım bulunmaktadır;

  1. Örgü şeklindeki metal kısım,
  2. Kumu içerisinde barındıran kumaş kısım,
  3. Engelin özünü oluşturan kum kısmı.

Madoors olarak bu kısımları üretirken şunlara dikkat etmekteyiz:

Metal Kısım: Bu tür engel sistemleri her türlü hava şartında uzun süre herhangi bir bozulmaya uğramadan çalışabilmeli. Bu nedenle bariyer sisteminin metal kısımları mutlaka paslanma ihtimali bulunmayan galvaniz kaplı olacak şekilde üretilir.

Kumaş Kısım: Bu kumaşın yağmur ve çamurdan etkilenmeyecek, çürümeyecek ve yağmurlu/karlı havalarda içeride birikecek olan suyu dışarı atabilecek bir yapıda olması gereklidir. Madoors olarak kumaşımızın bu özelliklere sahip olması konusuna özellikle dikkat etmekteyiz.

Kum Kısım: Bu tür engellerde normal kum kullanılmaz. Engelin kurulacağı bölgeye göre kumun özellikleri ve inceliği de değişmektedir. Biz de her proje için en uygun kumu kullanarak engelden maksimum verim alınmasını sağlamaktayız.

Madoors Kumkoy Bariyer Sistemi çözümlerine ulaşmak için Ürünler altındaki Kumkoy Bariyeri kategorisini inceleyebilirsiniz.

Üste Çık